standard i standardowy

Czy poprawne jest używanie formy standart? Według mnie jedyna poprawna jest forma standard. Dziękuję.
Pozdrawiam,
Konrad Sierakowski
Pana intuicja jest trafna. Poprzedni Słownik poprawnej polszczyzny pod red. W. Doroszewskiego był dość łaskawy wobec formy standartowy, gdyż oceniał ją jako gorszą niż forma standardowy, niemniej jednak poprawną. W Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN, jak również w innych współczesnych słownikach podaje się tylko formy standard i standardowy.
Trochę inaczej jest z wymową. Mówimy oczywiście [standart] i [standardu], ale obocznie [standartowy] lub [standardowy] (choć trzeba przyznać, że kilka wydawnictw normatywnych dyskwalifikuje ten drugi wariant).
Mirosław Bańko