starać się

Szanowni Państwo,
proszę o odpowiedź, czy poniższe zdanie jest poprawnie napisane w obu wariantach:
1. Nawet nie starała się, by dogonić resztę grupy.
2. Nawet nie starała się dogonić resztę grupy.

Z góry dziękuję.
Z poważaniem
Stanisław Drozdowski
Skoro powiemy „Nawet nie starała się dogonić wycieczki”, a nie „Nawet nie starała się dogonić wycieczkę”, to w przykładzie oznaczonym numerem 2 trzeba przede wszystkim zamienić resztę grupy na reszty grupy. Wybór między wariantem 1 a wariantem 2 jest drugorzędny, pierwszeństwo należy się jednak wariantowi 2, gdyż jest krótszy i wykorzystuje łączliwość czasownika starać się z bezokolicznikiem. Po wariant 1 trzeba sięgnąć, gdy podmiot zdania głównego jest inny niż podmiot zdania zależnego, np. „Nawet nie starała się, by jej drużyna dogoniła resztę grupy”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski