starosta

Mam pytanie: czy sformułowanie w piśmie urzędowym starosta powiatowy w Żarach jest błędem? Z pewnością lepiej brzmi: starosta powiatu żarskiego, ale może pierwsza forma jest też dopuszczalna?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Sylwia
Nie, pierwsza forma w piśmie urzędowym jest niedopuszczalna. Pismo zaadresować można na dwa sposoby:
Szanowny Pan (Sz. Pan) Starosta
[imię i nazwisko]
Szanowny Pan (Sz. Pan) [imię i nazwisko]
Starosta Powiatu Żarskiego

Nazwę Starosta Powiatu Żarskiego zapisujemy wielkimi literami, gdyż jest to urząd jednoosobowy i występuje w pełnym brzmieniu. Małymi literami można zapisać tę nazwę w formie skróconej, np. starosta żarski, ale nie w piśmie urzędowym, w którym trzeba używać nazw w pełnym brzmieniu.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski