statek widmo

Od lat krążyły niesamowite opowieści o:
A) statku-widmo
B) statku widmie
C) statku widmo?
Czekam na odpowiedź. Pani od j. polskiego kazała się spytać, jak się to pisze. Nasza szkoła nie posiada nowych słowników ortograficznych.
Sprawa jest rozstrzygnięta w słownikach ortograficznych od dawna, więc wcale nie trzeba mieć najnowszych słowników, aby z nią sobie poradzić. Ponieważ drugi człon jest określeniem pierwszego, więc poprawna jest pisownia rozłączna. Odmieniamy przy tym oba człony: statek widmo, statku widma itd.
Mirosław Bańko