stopniowanie

Mnie w szkole uczono (a nie było to wcale aż tak strasznie dawno), że np. przymiotnik bezpieczny stopniuje się następująco: bezpieczniejszy, najbezpieczniejszy. Od dłuższego czasu jednak słyszę i czytam, że zmieniło się to w bardziej bezpieczne. Czy to jakaś moda, żeby stopniować wszystkie przymiotniki przez bardziej i najbardziej? Jak tak dalej pójdzie, to będziemy mieli: zły, bardziej zły, najbardziej zły
Pozdrawiam
Jeśli istnieje prosta forma stopnia wyższego, to zazwyczaj dajemy jej pierwszeństwo. Czasem jednak użytkownicy języka uciekają od form prostych, gdyż – trochę wbrew nazwie – okazują się one nieproste. Wymagają mianowicie wymian głoskowych, które mogą budzić wątpliwości, np. tłustszy czy tłuściejszy? Formy złożone wydają się pod tym względem bezpieczniejsze. Ilekroć jednak forma prosta jest dostatecznie rozpowszechniona, nie trzeba się jej bać. Są też wyrazy, które równie dobrze można stopniować na dwa sposoby, np. formy poprawniejszy i bardziej poprawny są równie poprawne i równie częste w polszczyźnie.
Mirosław Bańko