stopniowo

Czy przysłówek stopniowo zawsze musi się łączyć z czasownikiem dokonanym, czy niekoniecznie?
Niekoniecznie, por. następujące cytaty z prasy:
Gdy zginą [rośliny], zniszczona zostanie podstawa ziemskiego łańcucha pokarmowego. Stopniowo zacznie zamierać życie. (Wprost)
Stopniowo jednak artystę (…) wyparł także w tej branży „człowiek organizacji” reprezentujący wielkie koncerny na rynku rozrywki (Polityka).
Mirosław Bańko