strażnicy i strażacy

Dzień dobry.
Zawsze frapowało mnie takie pytanie: dlaczego na funkcjonariuszy straży pożarnej mówi się strażacy, a na funkcjonariuszy straży miejskiej (czy też innej) – strażnicy?
Z wyrazami uszanowania,
KS
Słowo strażnik jest stare, było w użyciu już w XVI w., jego dawne znaczenia znajdzie Pan w słowniku Doroszewskiego (dostępnym online). Strażak zaś to słowo późniejsze, XIX-wieczne. Utworzono je po to, aby członkowie straży ogniowej nie mylili się z członkami innych straży, pilnujących porządku, granic lub np. skarbca.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski