subskrypcja i subskrybować

Jak można uzasadnić rozbieżność między formami: subskrypcja i subskrybować? Czy mamy do czynienia z upodobnieniem?
Tak, to upodobnienie (asymilacja niezupełna pod względem dźwięczności), które zaszło w języku łacińskim, gdzie w odmianie czasownika scribere 'pisać' występują formy z p, np. scripsi 'napisałem'. Ta sama oboczność zachodziła między pochodnym czasownikiem subscribere 'podpisywać' i rzeczownikiem subscriptio 'podpis, podpisanie', od których niebezpośrednio wywodzą się omawiane polskie wyrazy.
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków