sugestia

Co oznacza słowo sugestia?

Przywołany w pytaniu rzeczownik ma w polszczyźnie cztery znaczenia:

  1. informacja, która nie jest wypowiedziana wprost, ale której obecności w czyjejś wypowiedzi można się domyślać, ponieważ jest zawarta np. w formie aluzji, por. np. sugestie o charakterze insynuacji, prowokacji; delikatna, zawoalowana, wyraźna sugestia; zaprzeczać sugestiom;
  2. pomysł jakiejś osoby, która proponuje jego realizację innej osobie; także rada, namowa, por. np. sugestie ekspertów, klientów, mieszkańców, użytkowników; posłuchać czyichś sugestii; przyjąć czyjąś sugestię;
  3. wrażenie odnoszone przez jakąś osobę pod wpływem czegoś, por. np. ulec/ulegać sugestii;
  4. wpływ, który jedna osoba wywiera na inną osobę, por. np. siła sugestii; zbiorowa sugestia, sugestia hipnotyczna.
Adam Wolański