suma i kwota

Dzień dobry! Zastanawiam się nad relacją słów kwota – suma. Zawsze uczono mnie, iż suma jest wynikiem dodawania (tu – określonych kwot (?) pieniędzy). W tekstach prawniczych często spotykam jednak określenie suma w odniesieniu do konkretnej… właśnie – kwoty? Zatem kwota czy suma?
Pozdrawiam serdecznie!
Suma w jednym ze znaczeń jest wynikiem dodawania (niekoniecznie pieniędzy), a w innym jest synonimem kwoty.
Mirosław Bańko, PWN