światu i wszechświatu?

Szanowni Państwo,
proszę o odpowiedź na następujące pytanie: mówimy dziwić się / ufać światu, a dziwimy się lub ufamy wszechświatu czy wszechświatowi?
Łączę pozdrowienia
Tomasz Orłowski
Trudne pytanie. Z jednej strony częsty celownik światu o wyjątkowej u rzeczowników męskich końcówce -u, z drugiej – tysiące rzeczowników o regularnej końcówce -owi. Wprawdzie słowniki poprawnej polszczyzny sankcjonują tylko formę wszechświatowi, ale w tekstach celownik wszechświatu jest mniej więcej tak samo częsty. Można przypuszczać, że forma wszechświatowi z czasem zwycięży, na razie wolałbym jednak, aby aprobowano obie.
Mirosław Bańko, PWN