świątynia jerozolimska

Jak poprawnie napisać ŚWIĄTYNIA JEROZOLIMSKA? Czy pierwszy wyraz od małej, a drugi od dużej litery? A może inaczej?
W granicach rozsądku i przynajmniej jakiej takiej zgodności z obyczajami w zakresie ortografii mieszczą się następujące zapisy: 1) świątynia jerozolimska, 2) świątynia Jerozolimska, 3) Świątynia Jerozolimska, 4) Świątynia jerozolimska. Kłopot w tym, że wymieniłem wszystkie możliwości.
Zapis czwarty jest w najmniejszym stopniu zgodny z regułami pisowni, wystarczy przyjrzeć się regule [82] Nowego słownika ortograficznego. Co prawda ten zapis akurat jako jedyny odnalazłem w dostępnej mi próbce Korpusu Języka Polskiego PWN. W dodatku pochodzi z książki zacnego autora i szacownego wydawnictwa.
Zapis trzeci preferują autorzy encyklopedii PWN. Wynika stąd, że jest to dla nich nazwa jednostkowa tej świątyni. Można ten argument uznać, ale faktem jest, że były dwie takie świątynie. To zapewne mieli na myśli autorzy wspomnianego słownika ortograficznego, którzy podali tylko zapis świątynie jerozolimskie (tym sposobem zamiast wydać salomonowy wyrok tylko umyli ręce).
Zapis drugi jest najbliższy zaleceniom reguły [82], może trochę w tym kontekście wydawać się dziwny, ale skoro np. kościół Mariacki, to i świątynia Jerozolimska.
Pierwszy z zapisów zaś jest najbardziej uniwersalny, budzi najmniej wątpliwości i można go użyć praktycznie w każdym kontekście, toteż zalecam go jako najlepszy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski