święta bożonarodzeniowe

Czy właściwe jest sformułowanie „święta bożonarodzeniowe”?

Tak, wyrażenie przywołane w pytaniu jest poprawne.

Nazwa święta przypadającego 25 grudnia to Boże Narodzenie. Nazwa ta może być poszerzona o określenie rodzajowe święto (w liczbie mnogiej) zapisywane od małych liter: święta Bożego Narodzenia. To określenie stało się z kolei podstawą wyrażenia pospolitego o charakterze peryfrazy święta bożonarodzeniowe (podobnie jak: święta wielkanocne), por. np.

  • Jeśli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób przyozdobić dom na święta bożonarodzeniowe, sprawdź już teraz ciekawe pomysły na ozdoby.
  • Oficjalne oraz poważne życzenia na święta bożonarodzeniowe kieruje się raczej do osób, z którymi nie utrzymuje się zażyłych relacji.
  • Święta bożonarodzeniowe – jak wyglądają w różnych zakątkach świata?
  • Święta bożonarodzeniowe mają swoją moc!
  • Święta bożonarodzeniowe od zawsze kojarzą się z niepowtarzalnym klimatem.
  • Święta bożonarodzeniowe rozpoczynała Wigilia. W czasach staropolskich był to dzień chrześcijańskich i ludowych wierzeń, znaczeń i symboli.
  • Święta bożonarodzeniowe to wyjątkowy czas w roku, na który z utęsknieniem czekają zarówno dzieci, jak i dorośli.
  • Święta bożonarodzeniowe w Niemczech – czym różnią się od polskich?

Jak pokazują przytoczone powyżej cytaty, określenie święta bożonarodzeniowe oznacza Wigilię, dzień Bożego Narodzenia oraz następujący po nim Dzień św. Szczepana, tzw. drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Adam Wolański