(święto) Trzech Króli

Dzień dobry,

zastanawiam się, czy wyraz „święto” wchodzi w skład nazwy Święto Trzech Króli i czy w związku z tym należy go pisać wielka czy małą literą. Szukając w słownikach internetowych, trafiałam na oba zapisy, proszę więc o rozstrzygnięcie.

Z wyrazami szacunku

Aneta Szulc

Nazwa właściwa święta to Trzech Króli. Człon święto nie jest wymagany i nie wchodzi w skład nazwy, por. np.

  • W wielu domach w przeddzień Trzech Króli gaszono palący się przez cały rok ogień w kominie i dopiero nazajutrz rozpalano go od płomienia zapalonego od kościelnych świec.

Jeśli kto chciałby poprzedzić nazwę właściwą określeniem gatunkowym, to oczywiście może to zrobić, przy czym rzeczownik święto należy zapisać od małej litery, por. np.

  • Na Kurpiach, Podlasiu, Warmii i Mazurach wypiekano w wigilię Nowego Roku lub w święto Trzech Króli figurki zwierząt, lepione z ciasta.
Adam Wolański