swój własny

Czy częste wyrażenie swój własny należy traktować jako tautologię i błąd stylistyczny? Jako przykład podaję cytat z jednej z Państwa odpowiedzi: „Wyrazy jednosylabowe mają swój własny akcent, na samogłosce, która jest dla każdego z nich ośrodkiem sylaby, np.: To mój dom. Jednak część wyrazów jednosylabowych nie ma własnego akcentu…”.
Z wyrazami szacunku
Piotr Herbich
Chciałbym wziąć w obronę wyrażenie swój własny – nie dlatego, że się pojawiło w naszej odpowiedzi, ale dlatego, że nie każdy przykład dublowania znaczeń jest naganny. W swoim własnym chodzi o ekspresję, podobnie jak w słowach rodzona matka wypowiadanych w sytuacji, w której jest jasne, że mówiący nie ma na myśli macochy ani dawczyni komórki jajowej. Myślę, że w swojej wstrzemięźliwości wobec potępiania pleonazmów i tautologii jestem konsekwentny – w wielu wcześniejszych poradach zwracałem uwagę, że nie można tego robić mechanicznie. Oczywiście jednak może Pan mieć własne zdanie, a nie swoje własne, jeśli ta forma Pana razi.
Mirosław Bańko, PWN