symbol czy ikona?

 
symbol czy ikona?
30.10.2007
Szanowni Eksperci!
Ikona to słowo, które zrobiło zawrotną karierę. Obecnie mało kto mówi i pisze, że coś jest symbolem czegoś – wszędzie czytamy i słyszymy o ikonach. Czy mogliby Państwo wyjaśnić, kiedy powinno się używać (i czy w ogóle) tego modnego słówka? Wydaje mi się, że jeśli zacznie się mówić, że Brad Pitt jest ikoną seksu – jak dotąd był symbolem – a Angelina Jolie ikoną męskich marzeń – zamiast ucieleśnieniem – to będzie to spora przesada…
Maciej Szymański
Do niedawna ikona była tylko świętym obrazem. Semiotycy i językoznawcy słowem tym określali ponadto znaki pewnego rodzaju – takie, które swoim kształtem przypominają swoje treści. W tym fachowym znaczeniu ikona nie była – i nie jest – jednak synonimem symbolu, gdyż symbol w semiotyce to znak, który powstał na drodze umowy społecznej, a nie przez naśladowanie swojego desygnatu.
Nowe znaczenie ikony jest już faktem. Można się na nie boczyć, można je ignorować, a słowo ikona w nowym znaczeniu uważać za pretensjonalne. Jego kariera jest dobrą ilustracją zjawiska mody językowej. Z modą jeżykową jest zaś tak jak z modą w ogóle: jedni jej ulegają, inni ją odrzucają, a jeszcze inni krytykują.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!