szalbierzyć

Witam!
Czy można powiedzieć poprawnie szalbierzyć? W słowniku PWN jest tyklo słowo szalbierstwo. Czy mogę zatem użyć pytania do kolegi: „Czy znowu będziesz szalbierzył?”? I proszę jescze powiedzieć, czy można powiedzieć poprawnie „Mataczył klientów” – w tym sensie, że oszukiwał.
J
Słowo szalbierzyć jest i w Słowniku języka polskiego pod red. Karłowicza i in., tzw. warszawskim (w tomie z roku 1915), i w SJP pod red. Witolda Doroszewskiego, w tomie z 1966. Ale nawet gdyby go tam nie było, można by było go użyć, ponieważ jest poprawnie utworzone od rzeczownika szalbierz. Inna rzecz, że cytowane pytanie chyba tylko żartobliwie może być skierowane do kolegi, jeśli nie chcemy, by przestał nim być. Nie powiedziałbym natomiast, że ktoś „mataczył klientów”, bo ten czasownik jest nieprzechodni, nie jak oszukiwać, lecz jak np. użyty w podobnym znaczeniu czasownik kręcić. Mamy czynne oszukiwać kogoś i bierne być oszukiwanym, ale nie mamy kręcić kogoś i być kręconym ani mataczyć kogoś i być mataczonym. Można (choć oczywiście nie należy) mataczyć w jakiejs sprawie.
Pozdrawiam i życzę ogólnie mniej wokół nas mataczenia i szalbierzenia.
Jerzy Bralczyk, prof., WSPS i UW