szczerbiec

Jaką literą pisać słowo szczerbiec? Encyklopedia podaje, że dużą, słownik języka polskiego, że małą.
Problem, czy jest to nazwa własna, czy rzeczownik pospolity należący do słowotwórczej kategorii nosicieli cech. Jak widać, encyklopedyści są za pierwszym rozwiązaniem, słownikarze obstają przy drugim. Można stąd wnioskować, że jest to problem bardzo dyskusyjny.
Jeśli mamy wątpliwości ortograficzne, możemy przyjąć zasadę, że wzorcowy jest zapis podawany przez słowniki wyspecjalizowane w objaśnianiu zasad pisowni, a te zalecają zapis małą literą.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski