szczęśliwy

Proszę o ocenę sformułowań „Jestem szczęśliwy z wyniku”, „Szczęśliwy ze współpracy…”, „Szczęśliwy ze znajomości z panem…”, „Szczęśliwy z sukcesu…”, „Szczęśliwy z pierwszego miejsca…” itp. W moim odczuciu w przypadku przymiotnika szczęśliwy brakuje tu czegoś pomiędzy z a przyczyną. Wydaje mi się, że o ile dumnym albo zadowolonym można być bezpośrednio z czegoś, o tyle szczęśliwy wymaga jakiegoś elementu – z powodu albo z racji – i dopiero mówimy o tym czymś. Czy rzeczywiście?
„Jestem szczęśliwy z twojego przyjazdu” – taki przykład podaje Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN, i bynajmniej nie po to, aby go zakwestionować. Podobnych zdań można znaleźć wiele w Narodowym Korpusie Języka Polskiego, a ich liczba i autorstwo nie budzą podejrzeń.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski