szereg przydawek z liczba rzeczownika

Czy jeśli mowa o dwóch sytuacjach – najlepszej i najgorszej – poprawnym sformułowaniem jest sytuacja najlepsza i najgorsza, czy sytuacje najlepsza i najgorsza? Domyślam się, że właściwe jest drugie wyrażenie, niemniej konstrukcje pierwszego rodzaju są tak powszechne (np. w mediach), że zaczynam już mieć wątpliwości.
Pierwsza konstrukcja jest poprawnym skrótem konstrukcji nieco dłuższej – sytuacja najlepsza i sytuacja najgorsza. Druga konstrukcja też jest poprawna, ale ze względu na brak zgodności liczby między rzeczownikiem, a jego określeniami przymiotnikowymi zaleca się po rzeczowniku umieścić dwukropek – sytuacje: najlepsza i najgorsza.
Mirosław Bańko