szeroko zakrojony

Szanowni Państwo,
co może być szeroko zakrojone? Książkę Shantaram G. D. Robertsa wydawca reklamuje jako „Szeroko zakrojoną powieść przygodowo-podróżniczą z akcją w Indiach”, ale mam wątpliwości, czy powieść może być szeroko zakrojona. W słowniku języka polskiego znalazłem wzmiankę o zakrojonych poszukiwaniach, trudach, programie edukacyjnym, w Waszej poradni jest też mowa o szeroko zakrojonych badaniach.
Szeroko zakrojone mogą być działania, Inny słownik języka polskiego informuje o tym expressis verbis: „Jeśli jakieś działania zostały szeroko zakrojone, to zaplanowano je i przygotowano na dużą skalę”. Pierwszy przykład w słowniku mówi o zakrojonych „na ogromną skalę” poszukiwaniach, drugi o „szerzej zakrojonych, ambitniejszych poznawczo” opracowaniach. Ściślej biorąc jednak, w drugim z nich jest mowa nie o działaniach, lecz o ich rezultatach. Ponieważ zaś opracowanie jest rodzajem publikacji, niedaleko skąd już do „szeroko zakrojonej” powieści, o którą Pan pyta. Oczywiście wydawca zrobiłby lepiej, gdyby tekst reklamowy zmienił, np.: „Fascynująca powieść, której szeroko zakrojona akcja rozgrywa się w Indiach”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski