szerokość geograficzna

Proszę odpowiedzieć, który zapis jest poprawny: w wysokich szerokościach geograficznych czy na małych szerokościach geograficznych. To samo dotyczy długości geograficznej. Dziękuję.
Mówi się o wysokich i niskich szerokościach geograficznych, np. „(…) najsilniej zlodowacone obszary w wysokich szerokościach geograficznych (…)” (J. Jania, Glacjologia), „(…) gdy morskie powietrze z niskich szerokości geograficznych przesuwa się w wyższe” (A. Woś, Meteorologia). Nie udało się nam ustalić analogicznej konstrukcji dla długości geograficznej.
Mirosław Bańko