tacy badacze (,) jak…

tacy badacze (,) jak…
5.01.2014
5.01.2014
Szanowna Redakcjo,
bardzo proszę o rozwiązanie mich wątpliwości interpunkcyjnych. Czy powinnam postawić przecinek w zdaniu: „Czytałam publikacje takich badaczy(,) jak Markowski, Janion czy Kwiatkowski”. Jedna z zasad mówi, żeby stawiać przecinek przed jak wprowadzającym wyliczenia, ale nie używa się go w konstrukcjach porównawczych.
Z wyrazami szacunku
Stała Czytelniczka Poradni
Ponieważ nie znalazłem bezpośredniego odniesienia do takich zdań w zasadach interpunkcji WSO PWN, zajrzałem do Kieszonkowego słowniczka interpunkcyjnego Jerzego Podrackiego i Aliny Gałązki (PWN, 2001). Autorzy podają przykład: „Uczniom takim jak Zbyszek trudno przychodzi nauka” i informują ogólnie: „taki […] Składnik połączenia taki jak […] Nie stawia się przed nim przecinka”.
Jak łatwo spostrzec, sformułowanie to jest niezgodne z intencją autorów, gdyż wynika z niego, że nie należy poprzedzać przecinkiem słowa taki, podczas gdy to akurat nie budzi wątpliwości, przedmiotem wahań może być natomiast obecność przecinka między słowem taki a słowem jak. Myślę, że autorom chodziło o to, aby przecinka między taki a jak nie stawiać, zresztą podany przez nich przykład wyraźnie to ilustruje.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego