tak że, chyba że

Szanowni Państwo,

często jestem zmuszony zapisać treść wypowiedzi rozpoczynającej się od „tak że”, „chyba że” - wówczas przecinek powinien zostać pominięty przed partykułą „że”?

Wiem, że nie powinna mieć miejsce taka sytuacja, ale muszę wiernie zapisywać daną treść, gdzie wspomniany spójnik występuje na początku zdania.

Z góry dziękuję.

W zestawieniach tak że i chyba że nie stawia się przed spójnikiem że przecinka, por. np.

  • Obaj szefowie siedzą w innym pokoju. Tak że nie wiem, kto do nich przychodzi ani kto dzwoni.
  • W knajpie tobym pogadał, ale w środkach komunikacji nie zawieram znajomości. Chyba że mam ochotę.

Tego rodzaju konstrukcje mogą występować na początku zdania ortograficznego, lecz w sensie składniowym one zawsze występują w interpozycji, tj. odnoszą się do jakiegoś wcześniejszego fragmentu komunikatu i wprowadzają jakąś nową treść.

Adam Wolański