taka, jaka jest

Witam,
powiemy, że np. sprawa polega na ukazaniu jej taką, jaka jest, czy na ukazaniu jej takiej, jaka jest, czy może jeszcze inaczej?
Dziękuję za odpowiedź.
Mogę mówić, że ktoś ukazał sprawę taką, jaką chciał. Wybrał sobie sprawę do ukazania. Taką to biernik. Po zmianie czasownika na rzeczownik odczasownikowy powiem: „ukazanie sprawy takiej, jaką chciał” (lub „takiej, jakiej chciał”) – biernik zostanie zastąpiony przez dopełniacz. Mogę powiedzieć, że ktoś ukazał (jakąś) sprawę taką (czyli: jako taką), jaką chciał – czyli że ukazał ją w swoim oświetleniu. Tu taką to narzędnik. Po zmianie czasownika ukazał na rzeczownik ukazanie narzędnik pozostanie: „ukazanie sprawy taką, jaką ją widział”. Lepiej natomiast nie mówić, że sprawa polega na ukazaniu sprawy, bo rzadko jakaś sprawa polega na jej ukazywaniu.
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski