taka że…

Szanowni Państwo!
Moje pytanie dotyczy interpunkcji w zdaniach często spotykanych w pracach matematycznych:
„m < n wtedy i tylko wtedy, gdy istnieje dodatnia liczba k, taka że m + k = n.”
Pozycja pierwszego przecinka chyba nie budzi wątpliwości. Czy drugi przecinek powinien być postawiony przed słowem taka, czy pomiędzy słowami taka a że?
Pozdrawiam
Marcin Peczarski
Są dwie możliwości, różniące się szykiem: „taka liczba k, że…” albo „liczba k, taka że…”. Za pierwszym razem akcent zdaniowy pada na słowo taka, za drugim na słowo k.
Podobna sytuacja, gdy miejsce przecinka zależy od akcentu, dotyczy zdań z „dlatego że”. Na przykład: „Cieszę się DLATEGO, że przyjechałaś”, ale „Cieszę się, dlatego że PRZYJECHAŁAŚ” (wyrazy akcentowane wyróżniliśmy wersalikami).
Mirosław Bańko