taki…, jaki… i ten…, który…, ale też taki…, który…

Czy jeśli w zdaniu nadrzędnym występuje taki, tacy itp., to w zdaniu podrzędnym zawsze powinno pojawić się jaki, jacy itp., np. „Są tacy, jacy twierdzą, że…”, czy może lepiej będzie: „Są tacy, którzy twierdzą, że…”? W zasadzie zalecenie poprawnościowe jest takie, że w pary łączymy wyrazy jakitaki (charakterystyka) oraz ten – który (identyfikacja), a połączenia krzyżowe są niepoprawne.
Chyba niedokładnie Pan zreferował zasady albo coś w tych zasadach jest niedokładnego, dość, że zdanie „Są tacy, którzy twierdzą, że…” jest poprawne, a zdanie „Są tacy, jacy twierdzą, że…” jest źle zbudowane.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski