tapnąć

Szanowna Poradnio,

jak powinniśmy mówić, jeśli chcemy wskazać użytkownikom smartfonów, aby wybrali coś na ekranie smartfona. Chodzi o alternatywę dla „kliknięcia” na komputerze. Spotkałem się z kilkoma określeniami począwszy od spolszczonego „tapnij”, „dotknij”, „stuknij” czy „wybierz” Czy użycie tego typu zwrotu np. „tapnij w ikonę, aby wybrać opcję...” jest poprawne? Jaki czasownik byłby najlepszy na określenie czynności dotknięcia palcem na ekranie smartfona, aby coś „kliknąć”?

Tapnąć jest wyspecjalizowanym czasownikiem oznaczającym ‘dotknięcie palcem jakiegoś elementu wyświetlanego na ekranie urządzenia dotykowego (np. smartfona lub tabletu)’. Wyraz ten powszechnie występuje w tekstach instruktażowych producentów urządzeń z ekranami dotykowymi oraz twórców aplikacji mobilnych, np.

Teraz tapnij ikonę mikrofonu, która znajduje się po lewej stronie spacji na klawiaturze wirtualnej, i zacznij dyktować treść wiadomości.

Aby wykonać połączenie, tapnij ikonę słuchawki na ekranie logowania lub – po zalogowaniu – na pulpicie.

Składnia omawianego czasownika nie jest jeszcze do końca ustabilizowana, choć – jak pokazuje szybka kwerenda internetowa – dominują połączenia pozbawione przyimka, por. np. kolokację tapnij ikonę (wobec sześciokrotnie rzadszych konstrukcji tapnij na ikonę bądź tapnij w ikonę).

Adam Wolański