te czy to? tę czy tą?

Szanowna Redakcjo!
Mam dwa pytania. Kiedy mówimy te, a kiedy to? Czy poprawne jest powiedzenie: „Czy wolne jest te miejsce?”? Wydaje mi sie, że nie, ale wolę się upewnić. Czy może w jakichś innych sytuacjach powinno się użyć te, zamiast to?
Moje drugie pytanie: czy są jakieś wyjątki od tego, że w czwartym przypadku rodzaju żeńskiego mówimy , a nie ? Pytam, bo czasem wydaje mi się, że lepiej brzmi. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Marcin K.
To łączymy z rzeczownikami nijakimi w lp (to krzesło), te w formami niemęskoosobowymi lm (te krzesła). Jeśli chodzi o biernik lp w rodzaju żeńskim zaimka ten, to brzmi on zasadniczo (tę książkę). Tylko w języku potocznym, przede wszystkim mówionym, akceptowalna jest forma tą książkę.
Mirosław Bańko, PWN