te dziesięć minut i tych dziesięć minut

Dzień dobry!
Piszę, by zapytać, który z poniższych wariantów jest poprawny i dlaczego: „Te dziesięć minut…” czy „Tych dziesięć minut przyprawiło mnie o zawrót głowy”. Dotychczas używałem formy podanej tu jako druga, lecz coraz częściej spotykam się z zapisem pierwszym, co odbiera mi trochę pewności. Dotyczy to, oczywiście, nie tylko podanego w przykładzie czasu.
Oba zdania są poprawne. Podobnie można powiedzieć np. „Tych pięć książek się odnalazło” i „Te pięć książek się odnalazło” (zob. hasło liczebnik wśród tzw. haseł problemowych Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN). Jeśli jednak zacząć od liczebnika, wyboru nie ma: „Pięć tych książek się odnalazło”, nie „Pięć te książek…”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski