technicznoprawny

Dzień dobry,

uprzejmie proszę o wyjaśnienie, co oznacza przymiotnik "technicznoprawny".

Przykłady użycia:

"Bardziej prawidłowe jest jednak traktowanie pojęcia szkody w sposób technicznoprawny."

"Dyrektywy wyboru konsekwencji można traktować jako technicznoprawny środek zwężania luzu decyzyjnego (...)."

"Pozostałe przedstawione w uwagach Biura Legislacyjnego propozycje poprawek mają charakter (...) technicznoprawny."

"Otwarcie spadku to termin technicznoprawny (...)."

Z poważaniem

Czytelnik

Przymiotnik technicznoprawny oznacza: ‘określony na potrzeby prawa; wynikający z zasad techniki prawodawczej’. Pojęcie to stoi niejako w opozycji do przymiotnika normatywny w znaczeniu ‘określony przez prawo’. Przykładowo: określenie prowadzenie przedsiębiorstwa jest terminem technicznoprawnym w odróżnieniu od np. pojęcia prowadzenie działalności gospodarczej, które jest oparte na normatywnej definicji działalności gospodarczej, określającej, jakie rodzaje działalności są działalnością gospodarczą.

Adam Wolański