technik informatyk czy technik informatyki

Dzień dobry, piszę swoje CV i zastanawiam się jaka jest prawidłowa odmiana „Jestem technikiem informatyki” czy „Jestem technikiem informatykiem”?

Szanowny Panie,

Technik informatyk to oficjalna, urzędowa kwalifikacja zawodowa przyznawana po zdaniu stosownych egzaminów państwowych w technikach lub szkołach policealnych w Polsce. Pod względem słowotwórczym forma ta to typowe złożenie, które jest oparte na dwóch członach rzeczownikowych, przy czym człon drugi pełni funkcję przydawki rzeczownej w mianowniku, określającej człon pierwszy, por. technik informatyk to ‘technik, który zajmuje się sieciami komputerowymi i systemami operacyjnymi oraz programowaniem i tworzeniem stron internetowych’. Podobnie jest w wypadku wielu innych tego typu określeń z członem technik na pierwszym miejscu, por. technik ekonomista, technik elektronik, technik elektryk, technik handlowiec, technik leśnik, technik mechanik, technik ogrodnik, technik plastyk, technik rolnik, technik włókiennik. Analogiczne konstrukcje rzeczownikowe z drugim członem w mianowniku występują w polszczyźnie powszechnie jako – mniej lub bardziej oficjalne – nazwy zawodów, funkcji bądź specjalności, por. np. artysta grafik, filmowiec dokumentalista, inżynier zootechnik, lekarz chirurg, pilot oblatywacz, poseł sprawozdawca.

Określenie technik informatyki to również poprawna pod względem językowym konstrukcja. Jej drugi człon stanowi przydawkę dopełniaczową. Zestawienia tego rodzaju również powszechnie tworzą w polszczyźnie nazwy zawodów bądź specjalności zawodowych, por. technik administracji, technik budownictwa, technik drogownictwa, technik księgarstwa, technik telekomunikacji, technik żywienia. Problem polega jednak na tym, że wyrażenie technik informatyki nie jest oficjalnie stosowaną kwalifikacją zawodową w Polsce. Jeśli zatem ukończył Pan odpowiednią szkołę lub kurs kwalifikacji zawodowych, zdał stosowne egzaminy i otrzymał dyplom technika informatyka, to powinien się Pan tą oficjalną kwalifikacją zawodową posługiwać w takich dokumentach jak CV, list motywacyjny czy ankieta pracownicza.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański