technik laboratoryjny czy technik laborant

Dzień dobry!

Moje pytanie odnosi się do nazwy stanowiska. Czy prawidłową nazwą osoby, wykonującej obowiązki laboratoryjne będzie technik laboratoryjny czy technik laborant, oraz czy nazwy stanowisk powinno zapisywać się w tekście wielką czy małą literą?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź

Aleksandra

Obie nazwy zawodów – technik laboratoryjny i technik laborant – są utworzone poprawnie pod względem słowotwórczym. Obie są powszechnie spotykane w uzusie (użyciu). Obie w końcu są tzw. nazwami zwyczajowymi zawodu. Według Klasyfikacji zawodów i specjalności pracownik techniczny laboratorium chemicznego to laborant chemiczny, laboratorium biochemicznego – laborant biochemiczny, a laboratorium analiz medycznych – technik analityki medycznej.

Nazwy zawodów oraz nazwy funkcji i stanowisk zapisujemy od małych liter.

Adam Wolański