temat lekcji

Szanowni Państwo,
bardzo proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Czy po wyrazie Temat na tablicy powinien być dwukropek, a dalej treść tematu rozpoczęta wielką literą, np. „Temat: Co powinniśmy wiedzieć o rzeczowniku?”? Czy po tym wyrazie powinna być kropka, np. „Temat. Co powinniśmy wiedzieć o rzeczowniku?”? Treść tematu po dwukropku powinna zacząć się małą literą? Jak poprawnie powinna brzmieć ta formuła? Czy istnieje zasada, która określa taki zapis?
Pozdrawiam
Iwona Pomianek
Nie udało mi się w zasadach pisowni znaleźć nic, co odnosiłoby się bezpośrednio do tego pytania, ale szkolny zwyczaj jest taki, by po słowie Temat stawiać dwukropek, a po nim zapisywać temat od wielkiej litery bez cudzysłowu. Kropka po słowie Temat byłaby uzasadniona, gdyby tematy ponumerować i uszeregować podobnie jak rozdziały w spisie treści, np.
Temat 1. Humanizm i odrodzenie we Włoszech.
Temat 2. Renesans na północ od Alp.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski