temat lekcji

Dzień dobry,
mam takie pytanie: czy po temacie lekcji stawiamy kropkę, czy tak jak w tytułach ją pomijamy? Znalazłem tylko informacje o tytułach, natomiast nie jestem pewien, jak traktować temat lekcyjny? W praktyce to różnie bywa. Dziękuję,
K.Frazel
Kropka to znak interpunkcyjny zamykający wypowiedzenie oznajmujące (rzadziej rozkazujące). Pomija się ją m.in. po tytułach książek, artykułów w gazetach i czasopismach. Natomiast po tytułach rozdziałów, podrozdziałów, paragrafów można kropkę postawić, jeżeli początek tego tytułu jest napisany wielką literą (choć można również w tych samych wypadkach pominąć tę kropkę). Tytuły tematów lekcyjnych traktuje się podobnie do tytułów rozdziałów, podrozdziałów itp. Rozpoczynamy je wielką literą, a kończymy kropką. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy taki tytuł poprzedzamy wyrażeniem Temat i dwukropkiem, np. „Temat: Interpunkcja w tytule tematu lekcji.”. Na końcu tytułu tematu lekcji stawia się również inne znaki interpunkcyjne, substytuty kropki (wykrzyknik, pytajnik, wielokropek).
Potrafię sobie wyobrazić lekcję języka polskiego poświęconą np. poezji awangardowej, w której temacie nie odróżnia się wielkich i małych liter, pomija interpunkcję, a nawet nie przestrzega się niektórych zasad ortograficznych. Takie zachowanie jednak należy do obszaru stylistyki i nie powinno być powszechnie stosowaną praktyką.
Piotr Sobotka, Uniwersytet Warszawski