temperatura

Interesuje mnie, czy poprawna jest forma: niskie (wysokie) temperatury. W książkach dotyczących tematyki niskich temperatur taka właśnie forma jest stosowana. Ostatnie spotkałem się ze stwierdzeniem, że powinno się używać jedynie liczby pojedynczej: niska temperatura.
Słowo temperatura zazwyczaj jest używane w liczbie pojedynczej, a w liczbie mnogiej ma charakter nieco środowiskowy. W literaturze fachowej temperatury nie dziwią, ale w języku ogólnym naturalniej brzmi temperatura. Kiedyś w telewizyjnych prognozach pogody można było usłyszeć o dużych różnicach temperatur, ale współpracujący z telewizją językoznawcy chyba ocenili to jako błąd, gdyż od kilku lat w telewizji publicznej słychać tylko o dużych różnicach temperatury.
Mirosław Bańko