ten…, który…

Znalazłam informację, że po uzupełnieniu zdania: „Chodziło o powieść Mniszkówny, która nie cieszyła się powodzeniem” o zaimek („tę powieść…”) stanie się ono jednoznaczne, ponieważ wyrazu która nie będzie już można odnieść do Mniszkówny. Dlaczego? Czy zdanie to w pierwotnej postaci jest nieprawidłowe, czy też kontekst może je usprawiedliwiać?
Kontekst może podpowiedzieć, co autor miał na myśli, ale mimowolny efekt humorystyczny jest nieunikniony. Dodanie zaimka eliminuje tę groźbę. Inna możliwość to zamiana zdania podrzędnego na imiesłów: „Chodziło o pewną powieść Mniszkówny, nie cieszącą się powodzeniem” albo taką zmianę szyku i konstrukcji wypowiedzi, aby zdanie względne zaczynało się zaraz po powieści, np. „Chodziło o napisaną przez Mniszkównę powieść, która nie cieszyła się powodzeniem”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski