ten sam co/jak

Dzień dobry, czy wyrażenia „ten sam, co [zawsze/zwykle/wtedy]” i „ten sam, jak” są jednakowo poprawne? Czy jest to zależne od tego, co następuje po nich? Dla mnie naturalnie brzmi tylko pierwsza forma, ale w popularnej piosence spotkałem się z drugą i zastanawiam się, czy jest błędem lub regionalizmem. Dziękuję i pozdrawiam.

Mamy w zasobie leksykalnym współczesnej polszczyzny pewne konstrukcje o charakterze porównań paralelnych:

  • ten/ taki sam co…, ta/ taka sama co…, to/ takie samo co…;
  • ten/ taki sam jak…, ta/ taka sama jak…; to/ takie samo jak…

Wszystkie te konstrukcje są poprawne i często mogą być używane zamiennie, por.

  • Był w takim samym wieku jak ona albo Był w takim samym wieku co ona.
  • Cel jest ten sam jak wtedy albo Cel jest ten sam co wtedy.
  • Smak ten sam jak dawniej albo Smak ten sam co dawniej.
  • Tu mechanizm jest ten sam jak w punkcie drugim albo Tu mechanizm jest ten sam co w punkcie drugim.

Konstrukcje ten/ taki sam co/jak… mogą występować w nieco odmiennych kontekstach znaczeniowych. Ten sam wskazuje, że coś jest tożsame z czymś innym, por. np.

  • To jest ten sam adres jak/co we wcześniejszym piśmie.

Taki sam wskazuje natomiast, że coś jest identyczne jak coś innego, lecz nie jest tym samym co to, por. np.

  • To był taki sam pensjonat jak/co ten w Jastarni.
Adam Wolański