tętno i puls

Witam, mam problem z wyrazami tętno i puls. Zainteresowały mnie te słowa, ponieważ są używane zamiennie i nie wiem, czy jest jakakolwiek różnica między nimi. Studenci medycyny twierdzą, że żadnej różnicy nie ma. Jeśli nie ma, to po co dwa wyrazy znaczące dokładnie to samo? Jedyna różnica, jaką znalazłem, to pochodzenie tych wyrazów: puls ma rodowód łaciński. Czy istnieją jakieś ograniczenia w korzystaniu z któregoś z tych synonimów?
Tętno i puls to „rytmiczne drgania wyczuwalne w niektórych miejscach na ciele” (Inny słownik języka polskiego), ale prócz tego puls to „miejsce na ciele, zwykle na przegubie dłoni, w którym wyczuwamy te drgania” (tamże), a tętno nie ma takiego znaczenia. Oba wyrazy są ponadto używane przenośnie (np. tętno życia i puls życia), ale zwrot trzymać rękę na pulsie 'śledzić rozwój wypadków' nie ma odpowiednika ze słowem tętno.
Mirosław Bańko, PWN
    W medycynie tętno to określenie fachowe (czyli stosowane w relacjach lekarz-lekarz), natomiast puls to określenie laickie (stosowane oprócz tętna w relacjach lekarz-pacjent). Podobna sytuacja jest w przypadku par: nudności i mdłości, świąd i swędzenie, zawał mięśnia sercowego i atak serca, udar krwotoczny mózgu i wylew krwi do mózgu, kończyna dolna i noga, twardówka i białko oka oraz wielu, wielu innych podobnych par.
    Pozdrawiam
    Paweł Baka