tłumaczenie terminów komputerowych

Ponieważ został przetłumaczony wcześniej, w systemie operacyjnym Mac OS od końca lat 80. stosowane są odmienne tłumaczenia niż w Windows. Icon to znaczek, a nie ikonka, folder to teczka, a nie folder. Czy konsekwentne stosowanie tych tłumaczeń w tym systemie również dziś, nawet pomimo upowszechnienia się słownictwa z Windows, może być uznawane za błąd?
Na pewno nie, słownictwo MS Windows nie ma charakteru normatywnego. Z punktu widzenia poprawności nawet lepsza jest terminologia stosowana w systemie Macintosh – oryginalne terminy angielskie celowo nawiązują do słownictwo potocznego i tłumaczenie np. folder przez teczka jest całkowicie uzasadnione.
Stosowanie różnych terminów przez różne firmy do podobnych lub nawet identycznych pojęć też ma długą tradycję. W konsekwencji można spotkać swoiste „przekłady” czy „rozmówki”, np. „LaTeX dla użytkowników MS Word”.
Poruszony problem to kwestia strategii handlowej, a nie poprawności – stosowanie specyficznej terminologii nie zachęci użytkownika MS Windows do kupienia Macintosha, ale jeśli firma nie jest takimi klientami zainteresowana, to jest to jej wewnętrzna sprawa.
Janusz Bień, prof., Uniwersytet Warszawski