(to) li

Szanowni Państwo,

jakiego rodzaju jest chińska miara długości li?

Zapożyczone rzeczowniki, które pozostają w polszczyźnie nieodmienne, sprawiają pewną trudność w określeniu rodzaju gramatycznego. Najczęściej zapożyczenia zakończone w wymowie na [-e, -i, -u, u̯, -y] przyjmują rodzaj nijaki, por. np. exposé, tournée, dementi, kepi, potpourri, jury (wym. [żiri]), tabu, party. Jednak czasami o nadaniu innego rodzaju może zadecydować ich przynależność kategorialna, np. (ten) IQ (wym. [aj kju]) przez analogię do polskiego wyrazu (ten) iloraz czy (ten) show przez analogię do wyrazu (ten) występ. Równie rzadko możemy mieć do czynienia z rodzajem chwiejnym (obocznym), por. np. (ten) lub (to) Illinois (wym. [ilinoi]).

W wypadku chińskiej miary długości li najbezpieczniej będzie wybrać rodzaj nijaki jako neutralny.

Adam Wolański