top eksmodelka?

Eks- z rzeczownikiem piszemy łącznie (ekszapaśnik) lub z łącznikiem (eks-zapaśnik). A jak napisać eks- z frazą rzeczownikową, np. eks- + wolny strzelec, + kick bokser, + top modelka?
Przedrostek eks- łączy się z rzeczownikami, w związku z tym musiałoby być wolny eksstrzelec, kick eksbokser, top eksmodelka (pisownia łączna jest podstawowa). Jeśli takie formy wydają się zanadto osobliwe, lepiej użyć przymiotników były, dawny, dzięki czemu uzyskamy niekontrowersyjne konstrukcje typu były kick bokser, dawna top modelka.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski