tow. tow.

tow. tow.
8.02.2002
8.02.2002
Szanowni eksperci,

Tym razem piszę jako tropicielka niekonsekwencji. Chodzi o pisownię skrótów typu tow.tow., prof.prof. itd. Nie jestem pewna, czy pisze się je ze spacją czy bez. W „Słowniku skrótów i skrótowców” Jerzego Podrackiego prof. prof. pisane jest ze spacjami, ale w zasadach do tego słownika (str. 21) bez spacji. Z kolei w „[Nowym] Słowniku ortograficznym” PWN (punkt 206) prof. prof. jest ze spacją, ale tow.tow. w słowniku właściwym bez spacji. I co z tym fantem zrobić? Czy są jakieś jednolite zasady pisowni takich skrótów?

Agata Gogołkiewicz
Doradzalibyśmy pisownię rozdzielną, tzn. prof. prof. i tow. tow., która zresztą we wspomnianym słowniku ortograficznym PWN występuje wiele razy. Tylko kilka skrótów zawiera kropkę wewnątrz, nie przed spacją, na przykład m.in. i p.n.e. Nie warto tych skrótów rozdzielać odstępem choćby dlatego, aby nie dzieliły ich nam edytory tekstowe. Natomiast nic złego nie ma w dzieleniu skrótów typu prof. prof. – zakaz ich dzielenia byłby niepraktyczny zwłaszcza w prasie i w słownikach, gdzie łam jest wąski i podziały wyrazów dość częste.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!