tron Piotrowy i pierścień Rybaka

Czy w wyrażeniach typu tron Piotrowy, posługa Piotrowa, pierścień Rybaka drugi człon należy zapisywać od wlk. czy od małej litery? Chodzi o odniesienia do św. Piotra Apostoła lub któregoś z jego następców-papieży.
Nie wdając się w rozważania o przymiotnikach dzierżawczych i jakościowych (granica między nimi nie zawsze jest ostra), lecz kierując się po prostu zwyczajem językowym, radzę pisać tron Piotrowy i posługa Piotrowa – z wielkim P. Jeśli chodzi o ostatnie wyrażenie, to słowo Rybak jest w nim przydomkiem św. Piotra i jako takie powinno być pisane wielką literą.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski