trudna bestia

Dzień dobry,
w jaki sposób należy mówić o postaciach (choćby baśniowych) rodzaju męskiego, których nazwa własna jest rodzaju żeńskiego – jak, przykładowo, Bestia z Pięknej i Bestii? „Bestia zrobił” czy „Bestia zrobiła”?
Pozdrawiam
T.
Gramatyka każe mówić „Bestia zrobiła”, nawet jeśli logika podpowiada, że „… zrobił”. Na odwrót: „Z dziewczynki zrobił się podlotek”, a nie „… zrobiła się”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski