trudne nazwiska?

Czy nazwiska takie jak Ziobro, Nagy, Kolbe – są odmienne przez przypadki?
– Szczęść Boże!
Podane nazwiska można odmieniać bez większego problemu: 1) Ziobro: D. Ziobry, CMs. Ziobrze, B. Ziobrę, N. Ziobrą (podobnie jak nazwiska Pokora, Matejko); 2) Nagy, DB. Nagya, C. Nagyowi, N. Nagyem, Ms. Nagyu; 3) Kolbe, DB. Kolbego, C. Kolbemu, NMs. Kolbem.
Nazwiska Ziobro i Kolbe można pozostawić w nie zmienionej formie, gdy występują z jakimś innym odmienianym wyrazem, można więc powiedzieć: spotkanie z ministrem Ziobrą albo z ministrem Ziobro, działalność Maksymiliana Kolbego lub Maksymiliana Kolbe.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski