trzy zdania o szkolnej wycieczce

Szanowni Państwo,
czy te trzy zdania są poprawne: „Grupa młodzieży i jej wychowawczyni pojechały na wycieczkę”, „Młodzież i jej wychowawca pojechali na wycieczkę”, „Grupa młodzieży wraz ze swym wychowawcą pojechała na wycieczkę”.
Z poważaniem
R. Gorońska
Pierwsze zdanie jest formalnie poprawne, ale sprawia takie wrażenie, jakby nauczycielka pojechała oddzielnie, np. innym pociągiem. Można temu zapobiec, sięgając po orzeczenie w formie męskoosobowej, tzn. pojechali, ale takie zdanie też byłoby dziwne, ponieważ zarówno grupa, jak i wychowawczyni mają rodzaj żeński. Chyba tylko referencja słowa młodzież, odnoszonego zwykle do grup mieszanych pod względem płci, wyjaśnia, dlaczego w zdaniu „Grupa młodzieży i jej wychowawczyni pojechali na wycieczkę” orzeczenie męskoosobowe wydaje się dopuszczalne. W sumie jednak najlepiej byłoby cały ten przykład zmienić tak, aby uniknąć wątpliwości i podkreślić nierównorzędny charakter rzeczowników, powiedzmy: „Grupa młodzieży z wychowawczynią pojechała na wycieczkę”.
Drugi Pani przykład jest zbudowany poprawnie i wątpliwości nie budzi, trzeci też jest bez zarzutu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski