trzynasta poprawka albo 13. poprawka

Dzień Dobry,

chciałbym zapytać o poprawną pisownię nazw poprawek do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

W polskiej prasie (ale także w literaturze) panuje w tej sprawie kompletny bałagan: spotyka się pisownię:

- wielkimi literami, np.:

„…reguluje to Trzynasta Poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych”

- małymi:

„…reguluje to trzynasta poprawka…”

- albo w formie mieszanej:

„…Trzynasta poprawka…”

- albo nawet:

„…trzynasta Poprawka…”

Która wersja jest poprawna?

Poprawki wraz z ich numeracją są określeniami części składowych konstytucji USA, tak jak preambuła czy artykuły. Są to wyrazy pospolite, więc zapisujemy je od małych liter, por. trzynasta poprawka albo 13. poprawka.

Adam Wolański