tworzenie przymiotników i nazw mieszkańców

Mam takie pytanie. Jaka jest główna zasada tworzenia przymiotników i nazw mieszakńców od nazw krajów, miast itp.?
Przymiotniki od nazw geograficznych tworzymy, dodając do podstawy słowotwórczej przyrostek -ski, np. Argentynaargentyński, Rzymrzymski. Dla ułatwienia wymowy, a czasem z innych powodów, przyrostek ten bywa rozszerzany, np. Kongokongijski, Radomskoradomszczański. Może też, zwłaszcza w przymiotnikach od nazw słowiańskich, dochodzić do przekształceń głoskowych na granicy podstawy i przyrostka, np. Grudziądzgrudziądzki, Łaskłaski.
Do tworzenia nazw mieszkańców od polskich miejscowości używamy niemal wyłącznie przyrostka -anin, np. Głogówgłogowianin, Gdańskgdańszczanin. Nazwy mieszkańców od obcych podstaw możemy tworzyć podobnie, np. Paryżparyżanin, częściej jednak używa się przyrostka -czyk, np. JaponiaJapończyk, Berlinberlińczyk.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski