ty czy Ty w czatach?

Szanowna Poradnio,
ponownie pytanie ze świata wirtualnego ;) Jaką formę pisowni ty/Ty należy przyjmować w korespondencji elektronicznej? W szczególności mam na myśli tzw. komunikatory internetowe vel czaty – tu osobiście stosuję małą literę, jako formę kontaktu bezpośredniego, podczas gdy dla maili czy SMS-ów – wielką (uznajmy, że to epistolografia :) – e-pistolografia? :)
Pozdrawiam Noworocznie,
Edgar Filip Różycki
Pisanie wielkimi literami Ty, Ciebie, Tobie itd. świadczy o szacunku do odbiorcy. W dzisiejszych czasach obserwujemy upraszczanie się form grzecznościowych, toteż nie dziwi mnie, że w mailach stosuje Pan tradycyjną etykietę, a na forach internetowych – uproszczoną. Zresztą wpisy na forach są często tak napastliwe, że użycie w nich tradycyjnych form etykietalnych byłoby zabawnym zgrzytem. Ostatecznie wybór zależy chyba od konkretnego forum i kultury osobistej jego użytkowników.
Ciekawym przypadkiem są SMS-y: od tradycyjnej epistolografii wydają mi się równie odległe jak wpisy na forach, dlatego zdziwiłem się, że stosuje w nich Pan inną ortografię niż w postach.
A jeśli chodzi o epistolografię, to nie pochodzi ona od pistoletu ani pistola (monety), lecz od łacińskiego epistola 'list', por. epistoła – w połowie XIX wieku jeszcze po prostu 'list, w połowie XX wieku już 'list długi i nudny'.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    Dziękuję za odpowiedź. Uzupełnię możę jedno: tam, gdzie jest kontakt w czasie rzeczywistym (czaty czy komunikatory – nie fora!) piszę małymi literami; tam, gdzie mój tekst zostanie odebrany po(niew)czasie :) – SMS, e-maile, fora właśnie – traktuję jako formę (quasi)listową i stosuję wielkie litery.
    Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuję.
    Edgar Filip Różycki